Logotyp för Vimmerby kommun, länk till startsidan

Kontaktuppgifter Astrid Lindgrensskolan

För att komma i kontakt med skolan kan du använda kontaktinformation nedan

Kontakt

Anna Ljungqvist

Rektor AL-skolan F-6
Astrid Lindgrens skola, Barn- och utbildningsförvaltningen
Telefon: 0492-76 92 38
E-post: anna.ljungqvist@utb.vimmerby.se

Åsa Fastmarken

Biträdande rektor Rumskulla skola och fritidshem, AL-skolans och Gullvivans fritidshem
Astrid Lindgrens skola, Barn- och utbildningsförvaltningen
Telefon: 0492-76 92 37
E-post: asa.fastmarken@utb.vimmerby.se

Josephine Svensson

Rektor åk 7-9
Astrid Lindgrens skola, Barn- och utbildningsförvaltningen
Telefon: 0492-76 92 44
E-post: josephine.svensson@utb.vimmerby.se

Cornelia Lindgren

Intendent
Astrid Lindgrens skola, Barn- och utbildningsförvaltningen
Telefon: 0492-76 92 40
E-post: cornelia.lindgren@utb.vimmerby.se

Stefan Lundkvist

Vikariesamordnare F-9
Barn- och utbildningsförvaltningen, Astrid Lindgrens skola
Telefon: 072-205 77 38
E-post: stefan.lundkvist@utb.vimmerby.se

Cecilia Åhlander

Rektorsassistent, åk 7-9
Astrid Lindgrens skola, Barn- och utbildningsförvaltningen
Telefon: 0492-76 94 26
E-post: cecilia.ahlander@utb.vimmerby.se

Hanna Meijer

Skoladministratör åk 1-9
Astrid Lindgrens skola, Barn- och utbildningsförvaltningen
Telefon: 0492-76 93 40
E-post: hanna.meijer@utb.vimmerby.se

Nicole Bieberbach Salim

Administratör
Astrid Lindgrens skola, Barn- och utbildningsförvaltningen
Telefon: 0492-76 90 83
E-post: nicole.bieberbach-salim@utb.vimmerby.se
Förskolor: Backsippan, Björkkullen, Katthult, Norrängen, Stenshult, Rumskulla, fristående förskolan Ugglan och pedagogisk omsorg Lilla Sverigebyn och Soludden

Fritidshem: Astrid Lindgrens skola, Södra Vi, Djursdala, Gullringen, Rumskulla och fristående fritidshemmet Källbacken

Vimmerby kommun

Telefon: 0492-76 90 00
Fax: 0492-132 36
E-post: kommun@vimmerby.se
Besöksadress: Stångågatan 28, 598 81 Vimmerby

Sidan senaste uppdaterad:

Sidan senast granskad: