Gå till innehåll

Information med anledning av inkommet hot om skolskjutning

Skolledningen på AL-skolan har fått kännedom om ett hot om en skjutning på skolan, som enligt uppgifterna ska inträffa på torsdag 1 oktober klockan 09.00. Information om situationen har kommunicerats till skolans personal, vårdnadshavare och alla rektorer i kommunen. En polisanmälan är upprättad och Polismyndigheten hanterar ärendet.

Med anledning av händelsen har skolan haft samråd med Polismyndigheten och kommunens säkerhetssamordnare. Utifrån polisens rekommendation är bedömningen att skolan ska hållas öppen som vanligt. Som en extra åtgärd kommer dörrarna till skolan att hållas låsta och polisen kommer att finnas på plats under hela dagen, tillsammans med elevhälsan och förstärkt vuxennärvaro.

Skolan tillsammans med förvaltningen följer utvecklingen i nära dialog med Polismyndigheten. Om situationen förändras eller ny information tillkommer kommer skolan att informera berörda.

Har ni några frågor är ni välkomna att kontakta skolchefen Jabil Seven.