Gå till innehåll

Information med anledning av hot mot skolor

Under onsdagen och torsdagen har det upptäckts klotter med hotfulla budskap på Astrid Lindgrens skola, Vimarskolan och Vimmerby gymnasium.

På grund av förutsättningarna har situationerna hanterats på olika sätt.

Polisens bedömning är att det inte finns någon aktuell hotbild mot dessa skolor. Därför har säkerhetssamordnare, polis och förvaltningsledning i samråd beslutat att samtliga skolor ska hålla öppet som vanligt under morgondagen och framåt. Polis kommer att ha förstärkt närvaro på orten.

Om liknande situationer skulle uppstå framöver kommer vi att hantera dem enligt våra gällande rutiner. Vi kontaktar polisen och agerar utifrån den bedömning som polisen gör i den aktuella situationen.

Utgångspunkten är att skolorna ska vara öppna och att verksamheten ska bedrivas som vanligt, om inte polisen gör bedömningen att situationen kräver något annat.

Vi vet att händelser som dessa kan väcka oro och funderingar. Elever som känner behov av stöd eller vill prata är välkomna att vända sig till elevhälsan eller någon annan vuxen på skolan.

Vid frågor, kontakta Jabil Seven, skolchef