Gå till innehåll
Vimmerby Kommun logo

Verksamhetsförlagd utbildning – “Ett sätt att locka hit framtida medarbetare”

Varje år gör ett antal lärarstudenter sin verksamhetsförlagda utbildning (VFU) i Vimmerby kommun. Här får de chansen att testa yrket på riktigt, samtidigt som de bidrar till verksamheterna med nya idéer och perspektiv.

Verksamhetsförlagd utbildning, eller VFU som det förkortas, är en viktig del av alla lärarstudenters utbildning. Det är under VFU som teori och praktik knyts samman till en helhet – och studenterna får chans att utveckla sina kunskaper och förmågor inför det kommande arbetet som lärare.

– Det är också ett bra sätt för oss att locka hit framtida medarbetare, säger Linda Carlsson, rektor inom förskolan.

Simone Verhoek och Linda Carlsson

Simone Verhoek är VFU-samordnare och Linda Carlsson är rektor inom förskolan.

Vimmerby kommun har avtal med bland annat Linköpings universitet och Linnéuniversitetet, som regelbundet placerar studenter vid Vimmerbys förskolor och skolor. Sedan våren 2024 är ett antal skolor och förskolor i Vimmerby kommun så kallade övningsskolor och övningsförskolor. Övningsskolorna kännetecknas av ett stort engagemang för lärarutbildning och har utbildade handledare på plats.

Det är en förutsättning för att kunna ta emot studenter. Vi har många utbildade handledare i kommunen, vilket är en styrka, säger Simone Verhoek, VFU-samordnare i kommunen.

Utöver handledarna finns även särskilda kontaktlärare som genomgått utbildning och kan stötta studenterna under VFU-perioden.

Lärande åt båda håll

En VFU-period är för det mesta mellan en och tio veckor lång och innehåller allt från observation, egen undervisning och planering till pedagogiska samtal med handledare och deltagande i skolans övriga aktiviteter. För att VFU-perioden ska bli givande är det viktigt att handledare och studenter får tid tillsammans. Enligt kommunens avtal ska handledning ske två timmar i veckan.

– Det är en jätteviktig grund. Men för att VFU-perioden ska bli bra behöver även hela arbetslaget engagera sig och skapa goda förutsättningar för studenten, säger Linda.

VFU handlar inte bara om att studenterna ska lära sig yrket – det är också en utvecklingsmöjlighet för verksamheten.

– Det är framför allt ett sätt att locka hit framtida medarbetare. Vi strävar efter en hög andel utbildade förskollärare, och VFU är en viktig del i det arbetet. Studenterna bidrar också med nya perspektiv. De kommer ofta med de senaste kunskaperna från utbildningen och ställer frågor som får oss att reflektera över vår egen verksamhet. Det blir ett lärande även för oss, säger Linda.

"Väldigt lärorikt och intensivt”

En av de studenter som just nu gör sin VFU i kommunen är Monica af Ekenstam, som studerar till lärare via en kompletterande pedagogisk utbildning vid Linköpings universitet. Hon har en bakgrund som högskoleingenjör och har siktet inställt på att komplettera sin behörighet inom matte, NO och teknik med träslöjd framåt. Första VFU-perioden gjorde hon på Vimarskolan, denna gång är hon vid Djursdala skola.

Monica Af Ekenstam, lärarstudent

Monica af Ekenstam studerar till lärare genom en kompletterande pedagogisk utbildning vid Linköpings universitet.

– På min första VFU handlade det mycket om att förstå hur skolan fungerar. Den här gången får jag planera och genomföra en del undervisning. Jag har haft mycket bra handledare under båda mina VFU-perioder – vi har kunnat bolla och reflektera tillsammans. De har också svarat på frågor, stöttat och peppat på ett konstruktivt sätt, säger hon.

Monica tycker att det är särskilt roligt att få testa teorier och metoder i praktiken.

– Jag gillar att få testa de didaktiska knep vi lär oss på utbildningen. Jag tycker också om när jag får föra in praktiska moment i undervisningen, exempelvis i matte. Det är både utmanande och belönande att arbeta med eleverna. Jag känner verkligen att jag utvecklas och växer in i yrket.