Gå till innehåll
Vimmerby Kommun logo

Elever i årskurs 8 fick testa vård- och omsorgsyrken

Under vecka 4 besöker elever i årskurs 8 Västerviks sjukhus för att testa på arbete inom vården. Satsningen sker i syfte att öka intresset för utbildningar och senare även yrkesval inom vård och omsorg.

Initiativet kallas "Upplevelseverkstad" och i Kalmar län samverkar samtliga tolv kommuner, Region Kalmar län, fackliga organisationer och utbildningsanordnare - både privata och kommunala.

Totalt deltar 171 elever från Vimmerby

Det är elever i årskurs 8 på Vimarskolan och Astrid Lindgrens skola som deltar. Under besöket får eleverna gå runt mellan olika stationer* och på så sätt testa på och UPPLEVA olika moment inom vård- och omsorgsyrket. Stationerna bemannas av vård- och omsorgsambassadörer samt elever från vård- och omsorgsprogrammet. För att det ska vara ett bra tempo är det tidsbestämt hur länge eleverna stannar på varje station.

* På stationerna får eleverna bland annat testa förflyttningar i säng, lyft till rullstol, HLR, provtagning, rullstolsrace, balans, bemötande och syn.

Caroline Ålund, verksamhetschef för grundskolan:
- Genom Upplevelseverkstaden vill vi ge elever i årskurs 8 en konkret och nyanserad bild av hur det är att arbeta inom vård och omsorg. Samtidigt bidrar satsningen till att bredda elevernas valkompetens inför gymnasiet genom att de får bättre underlag för välgrundade studie- och yrkesval. På längre sikt är det en viktig del i att säkra framtidens kompetensförsörjning inom vård- och omsorgssektorn.

Mikaela Andersson, kompetens-och utbildningssamordnare:
- Socialförvaltningen är tacksamma över att skolan väljer att skicka eleverna i åk 8 på Upplevelseverkstad. Vi tror att det ska ge eleverna en bredare och positiv inblick av hur det är att arbeta inom vård och omsorg. Vi hoppas också att flera elever genom detta kommer att välja utbildningsinriktning mot vård och omsorg.

Liam Schmidt och Dafina Haziri är två elever från Astrid Lindgrens skola som under måndagen besökte Västerviks sjukhus.

Dafina Haziri, elev åk 8 Astrid Lindgrens skolan:
- Vi har kört lite rullstolstävling, testat att ta blodprov och även pratar om vårdhygien och sånt. Vi är här för att lära oss mer om hur de jobbar här på sjukhuset och inom vården. På gymnasiet kommer jag att välja natur för att sedan plugga vidare till läkare, så det här är väldigt bra för mig.

Liam Schmidt, elev åk 8 Astrid Lindgrens skolan:
- Vi har fått se lite hur det fungerar här på Västerviks sjukhus. Vi har testat olika roller och hur det är att jobba med människor som är nedsatta eller lider av nån sjukdom och så. Det är spännande och roligt att testa på och se vad jobben innebär, men jag vill själv bli mäklare eller ekonom.