Logotyp för Vimmerby kommun, länk till startsidan

Trafik och infrastruktur

Vimmerby kommun arbetar för att vi ska ha en trygg och säker miljö när det gäller trafik och infrastruktur.

Det är Vimmerby kommun som ser till att du som gående, cyklist eller förare kan ta dig fram tryggt och säkert. Det är vi som har hand om offentliga platser som torg, lekparker och grönområden. Vi ansvarar för bidrag till enskilda vägar, skolskjutsar och arbetar med trafikfrågor som trafiksäkerhet och parkering.

När det gäller kollektivtrafik ska du vända dig till Kalmar Läns Trafik, KLT (se information i vänstermenyn).

Riksvägarna genom kommunen ansvarar Trafikverketlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster för.

Gatubelysning ansvar Vimmerby energi och miljö AB (VEMAB) länk till annan webbplatsför.

Nyheter inom trafik och infrastruktur

Kontakt

Tommy Dahlgren

Gatuchef
Samhällsbyggnadsavdelningen, Kommunstyrelseförvaltningen
Telefon: 0492-76 90 57

E-post: tommy.dahlgren@vimmerby.se

Tomas Larsson

Driftchef
Gatukontoret, Kommunstyrelseförvaltningen
Telefon: 0492-76 93 04
E-post: tomas.larsson@vimmerby.se

Andreas Roth

Arbetsledare, driftenheten
Gatukontoret, Kommunstyrelseförvaltningen
Telefon: 0492-76 93 08
E-post: andreas.roth@vimmerby.se

Jonas Johansson

Arbetsledare, driftenheten
Gatukontoret, Kommunstyrelseförvaltningen
Telefon: 0492-76 98 82
E-post: jonas.johansson@vimmerby.se

Ulf Karlsson

Gatuingenjör
Gatukontoret, Kommunstyrelseförvaltningen
Telefon: 0492-76 98 22
E-post: ulf.karlsson2@vimmerby.se

Bo Pedersen

Trafikingenjör
Gatukontoret, Kommunstyrelseförvaltningen
Telefon: 0492-76 90 62
E-post: bo.pedersen@vimmerby.se

Joakim Svensson

Trafiksamordnare
Gatukontoret, Kommunstyrelseförvaltningen
Telefon: 0492-76 90 74
E-post: joakim.svensson@vimmerby.se

Sidan senaste uppdaterad: 2020-11-06